Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.03.2017, 21:53

Трет ден протести: Кој сака мултиетничка Македонија да ни се приклучи (Фото)

Ние граѓаните за заедничка Македонија го повикуваме членството на СДСМ и секој граѓанин кој искрено ја сака мултиетничка, а не двонационална Македонија, да ни се приклучи. Не стојте настрана, ова е поважна битка, местото ви е со народот. Ние граѓаните сакаме да застанеме зад една партија, а тоа е нашата Македонија, порача актерот Ванчи Петрушевски на вечерашниот собир на иницијативата Зa заедничка Македонија.

-Нема да дозволиме да бидеме уценети со туѓи палтформи. Ние граѓаните нема да дозволиме на мала врата некој да ни протурка нешто што ние не сме го гласале. Изборот кој секој од нас го направи беше Македонија, неподелена, суверена, заедничка Македонија. Зад оваа идеја застанале и Илинденците и Партизаните. Отфрлете тоа што сте прифатиле вие во СДСМ и компанија, сакаме да направиме граѓанска, народна палтформа, тука во Скопје, во нашата Македонија, платформа зад која ќе застанат Македонците, чесните Албанци, Турци, Роми Власи, Срби, Бошњаци. Тоа им го должиме ние на нашите деца, рече Петрушевски. Тој посочи дека време е да се погледнеме во очи и да кажеме, За Македонија се работи, само за Македонија.Текстот е прочитан 4055 пати.
#
Земјоделците, ловџиите и багеристите на чело на денешниот марш против „Тиранската платформа“ (Фото-галерија)
Илиевски: Горди маршираме за Македонија (Фото-галерија)
"За заедничка Македонија“: Не смеете да си играте со народот! (Фото-галерија)
Моден викенд Скопје - Втора вечер (Фотогалерија)
Априлијада (Фотогалерија)
ФОТО: Моторџиите пристигнаа – застануваат на чело на денешниот марш во одбрана на унитарноста на Македонија
Голем народен собир: Не ја даваме Македонија (Фотогалерија)
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
Протест во организација на граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter