Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.06.2016, 21:48

"Хјундаи" спрема нов "и30" со 260 КС

Корејскиот производител на автомобили "Хјундаи" потврди дека за 2017 година спремаат спортски модел на "и30" со дури 260 КС.

Спортскиот компакт ќе биде базиран на третата генерација на моделот "и30" и ќе го придвижува четирицилиндричен 2,0-литарски турбомотор кој Корејците го тестираа на патеката Нирнбургринг во Германија.
Шефот на развој на спортски "хјундаи", Алберт Биерман изјави дека тркачот ќе има преден погон и ќе достигнува максимална брзина од 250 км/ч.
Новоразвиениот мотор ќе биде споен со рачен менувач со шест степени, но во план е и автоматски кој би се појавил во 2018. Последните тестирања на моторот покажаа дека произведува 260 КС при 6000 вртежи во минута.


Текстот е прочитан 1997 пати.
#
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!
"Опел" со "мока икс" ќе привлекува млади купувачи
Твинго ГТ, доказ дека добрите работи доаѓаат во мали пакувања
Киа со освежен соул доаѓа во Европа

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter