Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:34

ВЕЧЕРВА ИМА ПРЕМИЕРА НА РЕЖИСЕРОТ УРБАН

Битолчани ја завршуваат годината со "Доктор Фауст"

"Доктор Фауст", во режија на Андраш Урбан, е последната премиера на Народниот театар од Битола за годинава, а која е закажана за вечерва во 20 часот.

Претставата е работена според текстот на Кристофер Марлоу, и е забранета за публика помлада од 16 години.
Играат 12 актери,: Борче Ѓаковски, Викторија Степановска - Јанкуловска, Елена Моше, Иван Јерчиќ, Илина Чоревска, Маја Андоновска -Илиевска, Марјан Ѓоргиевски, Никола Пројчевски, Петар Спировски, Сандра Грибовска, Соња Ошавкова и Соња Михајлова.
Режисерот пред 4 години во Битола ја постави "Хамлетмашина"."'Фауст' е претстава која е многу возбудлива, со многу енергија и со естетска магичност. Во претставата користам специфична сценографија, со цел да прикажам еден дел од животот на д-р Фауст или едно друго размислување за неговиот живот. Претставата не е политички мотивирана и се занимава со човекот на овие простори и со неговите расудувања за различни теми", изјави режисерот.
Сценографијата е на Валентин Светозарев, а костимите на Благој Мицевски.
Репризите се на 24 и на 26 декември.
(Н. П.)


Текстот е прочитан 595 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter