Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 13:10

ПОРАЗИТЕЛНИ ПОДАТОЦИ ОД УНИЦЕФ

Во Сирија за една година убиени 652 деца

СИРИЈА, 16 март - Минатата година во војната во Сирија загинаа најмногу деца од почетокот на конфликот.

Според податоците на УНИЦЕФ, во 2016 животот го загубија 652 деца, од кои 255 во близина на училиштата. Во оваа бројка влегуваат само формално потврдените случаи, па вкупните бројки би можеле да бидат и поголеми.
Во УНИЦЕФ веруваат дека во 2016 во војска биле регрутирани 850 деца, што е двапати повеќе од податоците за 2015.
"Ваквото длабоко страдање е без преседан. Милиони деца во Сирија се соочуваат со напади на дневна основа. Нивните животи се превртени наопаку", истакна Геерт Кејплер, регионалниот директор за Блискиот Исток и Северна Африка во УНИЦЕФ, јавува Би-би-си.


Текстот е прочитан 338 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter