Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.04.2017, 14:21

„За заедничка Македонија“ најави интензивирање на протестните маршеви

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција ги оцени како клучни претстојните денови и најави интензивирање на протестните маршеви, преку кои бараат отфрлање на т.н тиранска платформа и зачувување на унитарноста на државата.

Како што истакнаа, нивните протестни активности ќе продолжат во иста форма и ќе бидат мирни.

Борис Дамовски, кој е еден од организаторите на протестните маршеви, рече дека бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се борат на улиците.

- Основна задача на секој граѓанин на Република Македонија е да присуствува на овие протести. Единствениот функционален дел од оваа држава во моментов се граѓаните кои знаат како беа излажани. Овие денови се клучни со интензивирање на протестите. Ќе продолжат во истата форма, мирни, ненасилни, без кршење, навредување, викање, туку самата бројност и решителност на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците, рече Дамовски.

Тој апелираше граѓаните да излезат во што поголем број, да зборуваат со што повеќе пријатели, роднини и да ги уверат дека, како што потоенцира, тоа е единствениот начин за Македонија да излезе од оваа институционална криза.


Текстот е прочитан 677 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter