Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.03.2017, 19:34

„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)

Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќе 30-ти ден протестираат на улиците во Скопје и ширум Македонија денес од пред седиштето на СДСМ им порачаа на пратениците од оваа политичка партија да се откажат од Тиранската платформа и да не гласаат за тирански претседател на законодавниот дом.

-Денес сме тука уште еднаш да им порачаме дека граѓаните секој ден на повеќе од 40 места излегуваат се помасовно и помасовно на улиците за да ја одбранат унитарноста на Република Македонија која е загрозена. Нема да дозволиме Тиранска платформа да биде официјална програма на влада. Тоа нема да го дозволиме, истакна Богдан Илиевски.

-Прочитани се пратениците одамна: Откажете се од Тиранската платформа. Се изнавикавме, ги наброивме, апелиравме, рече Борис Дамовски.

Како и изминатите денови, така и денес протестот на За заедничка Македонијаа започна од пред Владата, продолжи до народната канцеларија на претседателот на Република Македонија, па пред Собранието. Илјадниците граѓани протестниот марш го завршија пред седиштето на СДСМ каде ги испратија своите пораки.

Фото: О. Теофиловски

 

 


Текстот е прочитан 1232 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter