Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.02.2017, 09:29

КРЕМЉ БАРА ОБНОВУВАЊЕ НА СОРАБОТКАТА НА РАЗУЗНАВАЧКИТЕ СЛУЖБИ НА РУСИЈА, САД И НА НАТО

Путин ќе ги зближува КГБ и ЦИА

РУСИЈА, 17 февруари - Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека е во интерес, како на Русија така и на САД, да се обноват врските меѓу разузнавачките служби на двете земји.

"Во наш заеднички интерес е да се обнови дијалогот со специјалните служби на САД и другите земји членки на НАТО", истакна Путин на седницата на Федералната служба за безбедност.
"Треба да биде ставена на ново ниво соработката во антитерористичката сфера со странските партнери, и покрај комплексноста што се јавува во различни насоки на меѓународниот живот", нагласи Путин. Тој додаде дека овој дијалог беше прекинат и дека не се развива, но не по руска вина.
"Апсолутно е јасно дека во сферата на антитероризмот треба да соработуваат сите одговорни држави и меѓународни здруженија, бидејќи дури и обичната размена на информации за каналите и изворите за финансирање на терористите, соучесниците или осомничените за поврзаност со тероризмот, сериозно ја засилува ефикасноста на нашите заеднички напори", потенцира рускиот претседател. Тој исто така рече дека со нејзините дејствија НАТО постојано ја провоцира Русија и се обидува да ја вовлече во конфронтација. Според него, со таква цел се прави и континуирано проширување на Алијансата, со забрзување на процесот на распоредување на стратешко и конвенционално оружје надвор од националните граници на кои не влегуваат нејзините земји. Путин нагласи дека минатата година биле прекинати активностите на речиси 440 кадровски соработници и агенти на странските тајни служби.


Текстот е прочитан 840 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter