Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

28.02.2017, 12:30

Андреј Папаз Ѓоргиевски избран за најуспешен моден дизајнер од Битола

Сензуалниот моден дизајнер Андреј Папаз Ѓоргиевски е прогласен за најуспешен дизајнер за изминатата година, на традиционалната манифестација "Избираме најуспешни битолчани за 2016", организирана од "Битолски весник".

"Како млад дизајнер, чест ми е што 'Битолски весник' ме избра за најуспешен дизајнер. Оваа манифестација е престижна и се организира 18 години по ред. Сега можам да кажам дека сум рамо до рамо со останатите успешни колеги. Како прва награда од мојот роден град, ќе биде поттик за мојата работа и за колекциите во иднина", вели Папаз.
Ѓоргиевски веќе неколку години активно и успешно се пласира на модната сцена со своите креации, а, исто така, и како костимограф за театарски претстави, а и телевизиски серии. Неговото име се јавува на над триесет авторски остварувања, проектите "Македонски идол, Евровизија, ТВ-серијалот "5+ фамилија".
Изминатата 2016 година му ја обележа костимографијата за првонаградената претстава за најдобро уметничко остварување - "Кралски игри", во продукција на Народниот театар од Битола. На Модниот викенд во Скопје се претстави со првата самостојна ревија, со колекцијата "Враќање на антихеројот".


Текстот е прочитан 1174 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter