Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.02.2017, 13:23

ПО ОДЛАГАЊАТА ПОРАДИ ПОПЛАВАТА, ЗЕМЈОТРЕСОТ И СНЕГОТ

Возење со францускиот лифт на Крстот напролет

За да биде пуштен во употреба лифтот, од ЈСП велат дека им останале за довршување ситни работи околу инсталацијата

Лифтот на Милениумскиот крст на Водно ќе почне со работа напролет. Од јавното сообраќајно претпријатие велат дека монтирањето на лифтот е комплетирано, но има работи кои треба да ги довршат, пред тој да почне да вози.
"Остануваат уште некои ситни работи околу инсталациите, за да може да го пуштиме во употреба. Тие ќе беа досега завршени, но имавме многу временски неприлики, прво поплавата, па земјотресите, па студот и ветрот кои на Водно не дозволуваат да се работи. Очекуваме дека, со покачување на температурите, ќе можеме да ги завршиме обврските и напролет лифтот да почне да вози", велат од ЈСП.
Лифтот е набавен од Франција за околу 300 000 евра. Во него има место за околу десет лица, а возењето ќе трае околу една минута. На краците е предвидено да се овозможат прошетки, но во присуство на обучено лице.Советот на Скопје минатата година ја утврди и цената на билетот. Возењето ќе чини 50 денари за возрасни, 20 денари за деца од 6 до 14 години, а за деца под 6 години возењето е бесплатно.
Обновата на Милениумскиот крст, во чии рамки е и поставувањето на лифтот, почна 2015 година. За околу 70 милиони денари, поставена е антикорозивна заштита на Крстот, изолација на подлогата, изградени се фекална канализација, тоалети, ископани се бунари со кои е решено водоснабдувањето, со што се исполнети и сите услови да почне со работа и ресторанот кој 1,5 деценија е само во најава.
ЈСП вчера, на електронскиот систем за јавни набавки побара консултантски услуги за потребите на Жичница-Милениумски крст во износ од 300 000 денари. Од ЈСП велат дека услугите се за одржување на Милениумскиот крст. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1477 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter