Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.02.2017, 13:19

ПОРАДИ ОБНОВА НА ТОПЛОВОДИТЕ

"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"

Кога "Балкан енерџи" ќе заврши, 14-те дрвја треба да бидат вратени на улицата "Народен фронт", а компанијата има обврска да засади и 25 нови

Дрворедот покај улицата Народен фронт во Капиштец, ЈП "Паркови и зеленило" ќе го пресели во Паркот на новинарите, спроти страта зграда на "Нова Македонија". Дрвјата се селат поради обнова на стариот топловод кој минува покрај дрворедот.
"Екипите на секторот за подигање на зеленило на ЈП 'Паркови и зеленило', овој викенд на 11 и 12 февруари ќе работат на улицата 'Народен фронт' на пресадување на 14 дрвја - 12 багреми и 2 каталпа, кои ќе бидат засадени во Паркот на новинарите. Дислокацијата на садниците се врши на барање на Друштвото за дистрибуција на топлинска енергија 'Балкан енерџи' ДООЕЛ Скопје, по добиено правосилно одобрение за градба од 02.12.2016 година, издадено од Општина Центар", соопштија од "Паркови и зеленило".Од Центар велат дека трасата поради која мора се преселат дрвјата била одбрана откако Општината не ја прифатила трасата која ја побарале од "Балкан енерџи".
"Нивното прво барање беше за друга локација на која, за да се гради, требаше да се сечат 70 дрвја. Тоа барање не го одобривме туку најдовме заедничко решение да се гради во делот каде што треба да се дислоцираат 14 дрвја, кои не се големи и полесно може да се преселат. Откако 'Балкан енерџи' ќе заврши со обнова на вреловодот, дрвјата ќе бидат вратени на истите локации, а освен тоа компанијата има обврска да засади и нови 25 на улицата 'Народен фронт'", велат од Центар.
Обнова на вреловодот била неопходна оти мрежата била стара, истрошена и предизвикувала проблеми со греењето. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1270 пати.
#
Изградбата на Конгресниот центар ќе стартува во септември
Побелеа коњите во фонтаната на "Филип Втори"
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter