Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.07.2016, 14:06

МИЛЕНИЦИ

Кучињата откриваат рак на простата?

Наодите на италијански научници покажуваат дека кучињата можат да намирисаат присутност на маркери за рак на простата во примероците на урина.

Истражувањето спроведено на миланскиот „Istituto Clinico Humanitas“ покажува дека две посебно дресирани кучиња примероците со урина на мажите заболени од рак на простата ги откривале со 98-процентна точност.

Научниците веруваат дека дресираните кучиња најдобро е да се користат во комбинација со вообичаените дијагностички методи, на пример со ПСА тестирање и биопсија.

Во нивното истражување се користени примероци на урина собрани од 677 испитаници, вклучувајќи и 320 заболени од рак на простата.

Претходно спроведени истражувања покажале дека кучињата со намирисување на здивот на заболени лица можат да помогнат при откривање на рак на бели дробови.


Текстот е прочитан 2491 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter