Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 18:59

Ристевски: Неразбирливо ми е некој да сака да го силува македонскиот народ за да задоволи туѓи сценарија

-Нашите причини 39 дена се верувам исти, сите сакаме да живееме во унитатна заедничка држава без да наметнува никој ништо, не можам да ги разберам сите оние кои што ја љубат полиглотијата за да згазнат врз достоинството на Македонија, рече докторот Милан Ристевски, на масовниот протестен марк за унитарна македонија и против Тиранската платформа на „За заедничка Македонија“.

-Секоја чест на оние кои ги граделе како личност, мене ми е неразбирливо да некој толку многу да сака да го силува македонскиот народ освен  неговата лична потреба да задоволи некои сценарија. Не ми е гајле дали тоа е платформа од Платформа или од Вашингтон или од некое село, таа е антимакедонска и ништо повеќе. Две работи мора јасно да ги кажеме за кои не обвинуваат, едната дека не сме собрани тука за да браниме некои личности како што сакаат да спинуваат, баш напротив само едно покажуваме дека сме достоинствени и дека имаме образ и дека нема да дозволиме без разлика какво е сценариото, ова е наша земја ние овде диктираме, истакна Ристевски.

Тој ги замоли сите во наредните денови да отворат дијалог со сите наши пријатели, комшии, во влез, канцеларии, секаде, дијалогот е нешто што ни е најпотребно по последните избори од каде излеговме како најподелен народ од било кога.


Текстот е прочитан 542 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter