Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 11:36

ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со поддршка од 27,1, СДСМ 21,8 отсто од испитаниците

ВМРО-ДПМНЕ ужива поголема доверба од СДСМ кај граѓаните, покажуваат податоците од најновата анкета спроведена од Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС).

Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ на изборите во декември минатата година според ИПИС бил 25,5 отсто, додека сега е 27,1 отсто. СДСМ за предвремените парламентарни избори имале рејтинг од 24,4 проценти, а сега изнесува 21,8 проценти, додека кај албанските партиите се забележува пад на рејтингот.

Доколку следната недела се одржат нови парламентарни избори, најголема поддршка од граѓаните 27,1 отсто ќе добие ВМРО-ДПМНЕ, додека за СДСМ би гласале 21,8 отсто. За ДУИ би гласале 4,6 отсто од испитаниците, за БЕСА 2,1, за Алијансата на Албанците 1,1, за ДПА 0,9 отсто, додека 18,7 нема да гласаат ниту за една политичка партија.

Анкетата покажува дека за ВМРО-ДПМНЕ својот глас би го дале 34,3 отсто од етничките Македонци, додека за СДСМ 24,3 отсто од испитаниците.

Етничките Албанци најголема доверба имаат во ДУИ од 21,4, додека 13 отсто од нив својот глас би го дале за СДСМ. ДПА, БЕСА и Алијанса за Албанците според анкетата имаат доверба кај испитаниците под 10 проценти.

Анкетата е спроведена во периодот помеѓу 10. и 13-ти овој месец на 1.100 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија.


Текстот е прочитан 1198 пати.
#
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје
ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да тргува со националните интереси
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури
Димитриев: Нови и брзи избори единствен излез од кризата
Илиевски: Иванов вчера ни донесе голема победа
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
„За заедничка Македонија“ во одбрана на слободните медиуми
Хан: Брзо формирање влада и воздржување од разгорување меѓуетнички тензии
СДСМ: Мирен транфер на власта низ институциите на системот
Светот користи нови, а ние се враќаме на застарените инсулини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter