Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 11:40

СДСМ: Демократските процеси ќе се придвижат брзо и ќе има нова влада

Демократските процеси брзо ќе се придвижат и Македонија ќе добие претседател на Собранието и нова реформска Влада со што ќе се испочитува волјата на мнозинството граѓани, соопшти денеска СДСМ.

- Последните пораки на пратеници, претставници и институции на ЕУ, последните извештаи на меѓународни организации и медиуми како оние на Фридом Хаус и Економист јасно укажуваат на итно деблокирање на демократските процеси и почитување на демократските принципи. Секое попречување на демократските процеси значи закана по демократските вредности и ја носи Македонија во натамошна изолација од демократскиот свет, се вели во денешното соопштение од СДСМ.

Од партијата наведуваат дека Груевски, Иванов и ВМРО-ДПМНЕ не смеат да ја носат државата во изолација само за да ги спречат промените и да се заштитат од одговорност за направените криминали.

- Граѓаните нема да живеат во поделена бинационална и изолирана земја само заради тоа што криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не сака да се сооочи со одговорноста. За заедништво и интеграција се изјаснија над 700.000 граѓани на Македонија, чии гласови се преточени во 67 пратенички мандати. Тоа е парламентарно мнозинство кое ќе ја уважи волјата на мнозинството и ќе избере претседател на Собранието и нова демократска влада, се вели во соопштението од СДСМ.


Текстот е прочитан 930 пати.
#
Министерот Нухиу најави оставка, бара одговорност и од други функционери во МВР
ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд
За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар
Министорот Тодоров со екипите на брзата помош им помагаше на повредените
Стотина повредени на двете страни, приведени нема
Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ
Нухиу: Навреме беше формиран оперативен штаб, но полицијата не си ја заврши работата
Иванов со апел за смирување на тензиите и лидерска средба кај него
МВР за евакуирањето на пратениците од Собранието

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter