Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.11.2016, 14:50

Здравје и убавина

Суперсовети за правилна исхрана

Јадете посни манџи. Нема ништо поздраво од тоа. Во посните манџи не се мешаат протеините со скробот.

По месо, не смее да јадете торта. Таа е бомба за организмот. Што не значи дека треба да ги исфрлите тортата и чоколадите. Благото е јаглехидрат, и еден ден може да консумирате само јаглехидрати.
По обилен ручек, не смее да јадете овошје. Обично сите прават така. Овошјето се зема рано наутро, кога е најголемата детоксикација на организмот. Тогаш и метаболизмот е најбуден. Овошјето не треба да се зема навечер, освен ако не станува збор за ден кога се јаде само овошје.
Убаво е ако претходниот ден сте имале мрсно ѓезме, со секаква храна, па следниот ден да бидете само на овошје и на зеленчук. А овошјето и зеленчукот одат во комбинација.
На дијабетичарите им е дозволена лубеницата, иако има шеќер - тој е природен и му е потребен на организмот.На анемичните одлично ќе им дојде наутро да јадат жолчка од јајце со мед или коктел од семки од свежа тиква, сончоглед, сусам и мед.
Не е сè во калориите. Можете да изедете 5 парчиња месо од риба или пилешко, ама да не ги комбинирате со леб. Месото и сирењето одат заедно, ама не оди и лебот во комбинација.
Кафето не треба да не се консумира, ама најдобро е само два филџана дневно.
Чајот се пие топол, а не откако ќе отстои и ќе ја смени бојата. На пример, камилицата треба да се пие додека е жолта, а не откако ќе позелени.
Минералната вода е добро да се пие, но не и ако има повеќе минерали во организмот. Така доаѓа до дисбаланс. Затоа добро е да се пие слабо газирана минерална вода.
А обичната вода, технички и бактериолошки тестирана, по 1 литар дневно.
Соковите да бидат од свежо цедено овошје и секогаш разблажени со вода.


Текстот е прочитан 5870 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter