Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 13:23

Пожар од плинска боца во Крива Паланка

Пожар предизвикан од плинска боца во стан во Крива Паланка опожари поголем дел oд објектот, а 59-годишната жена (Н.Н) која живеела во станот се здобила со изгореници од втор степен.

Дојавата за пожар во Територијална противпожарна единица Крива Паланка била примена вчера околу 13 часот и 37 минути во 14.10 е целосно изгаснат.

- Интервенирале две екипи со четворица пожарникари. Пожарот настанал при палење на шпорет поврзан со плинска боца, а опожарени се, кујната, трпезаријата, дневната соба и тоалетот, изјави Иле Коцевски, командир на ТППЕ, Крива Паланка.

Жената се обидела да го гасне пожарот при што се здобилa со изгореници и е префрлена со итна медицинска помош во здравствен дом, Kрива Паланка.

- Пациентката беше донесена на хируршко одделение поради опекотини на двете потколеници и двете подлактици. Опекотините се обработени по сите хиррушки принципи, направени се преврски и пациентката е хоспитализирана за понатамошно следење. Виталните параметри се во ред, информира доктор-хирург Грозде Спасовски, раководител на Итна медицинска помош, Крива Паланка.

Пациентката се уште се наоѓа во здравствениот дом „Димитар Арсов“ во Крива Паланка. Според надлежните од ТППЕ, пожарот настанал од невнимание, а како причина се наведува отворен пламен од шпоретот. Материјалната штета дополнително ќе се утврдува.


Текстот е прочитан 701 пати.
#
Нека ми го вратат детето тие што ги штитат кучињата скитници
Куче искаса четиригодишно дете
Газда и вработен со ножици расчистувале долгови
Полицијата трага по напаѓачот на возачот на турскиот амбасадор во Македонија
Претепани тројца скопјани
Инцидент во Куманово по протестниот марш
"ДИВО НАСЕЉЕ": Обвинет не го признава Обвинителството
Кривични пријави за четири лица што фрлија Молотови коктели врз Музејот на Албанската азбука во Битола
На 20-годишник од гостиварско Ѓурѓевиште под кревет полицијата му пронашла три пиштоли
Царината откри измами и заплени девизи, фалсификати ...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter