Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.02.2017, 20:22

Иванов: Доказ за 61 пратеник и заштита на унитарноста на Македонија, услови за мандат

По консултациите со политичките партии одлучив да го дадам мандатот на оној кој ќе прилози доказ, потврда дека има мнозинство од 61 во Собранието, рече претседателот Ѓорге Иванов по консултациите со претсатвници на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците и БЕСА.

Притоа Иванов посочи дека во програмата на мандатарот мора да има два приоритети: зачувување на унитарниот карактер на Македонија и план за решавање на кризата.

Тој посочи дека веќе две и пол години Македонија поминува низ длабока политичка криза.

-Во декември минатата година се случија долгоочекуваните избори, но по нив наместо разрешување на кризата, се влезе во нова фаза на криза која мора да се реши, посочи Иванов.


Текстот е прочитан 1670 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter