Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.02.2017, 13:07

За младите вардарови ракометари публиката е најсилна мотивација

Зимскиот турнир е можност за дружба, и пред сс натпревар и со тимови кои не учествуваат во Вардар Јуниор лигата.

Еден живот, една љубов" е најмасовниот традиционален турнир во земјава, а годинава на него учествуваа над 1200 деца, и меѓу нив се запознавме и со момчињата од Бутел Вардар кои се натпреваруваа во генерацијата 2000/01.

Бојан и Јане ја делат страста кон ракометот, но она што и на двајцата им дава сила на натпреварите е публиката. Двајцата имаа поддршка од трибините, за која велат дека е голема мотивација за подобра игра. Понекогаш се тука само семејствата, а понекогаш навиваат и другарите.

Јане Милошевски тренира од 2013 година, а ракометот го одбрал зашто е интересен спорт.

Сакам да се натпреварувам, да се запознаам со деца кои исто така го сакаат ракометот и турнирите на Ракометната академија Вардар се одлична можност за тоа. Учествував на сите турнири досега, и се среќавам со многу екипи од други градови, кои вообичаено со мојот тим немаме можност да ги сретнеме. Со тимот се натпреваруваме и во пионерската лига на РФМ, но тука има многу повеќе деца. Голема поддршка за мене се татко ми и брат ми, кои често се во трибините.



Тука се и денеска. Ме бодрат и премногу е добро чуството кога ќе ги чујам како ми довикуваат 'браво'. Тие ме мотивираат и кога победуваме, односно кога ќе дадам гол, но и после секоја грешка или изгубен натпревар 'било што било, помина, следниот пат ќе биде подобро'. Тоа е силна мотивација која те турка да дадеш повеќе од себе во играта, како и поддршката и мотивацијата што ја добиваме од тренерот Тале Танев", вели Јане.

Бутел Вардар тренира во салата во ОУ Ацо Шопов" во скопската населба Радишани. Момчињата имаат три тренинзи неделно, и тоа како што самите велат, напорни и тешки тренинзи кои мора да се издржат, а се вежба сс кондиција, шутеви, одбрана, акции и друго.

За Бојан Стојчевски турнирот е место каде треба да се истакне секој играч, а голем предизвик му е натпреварот со момчињата од Преспа Вардар, генерација 2000/01.

Тренирам 4 години, односно од мојата 10 година, а ме поттикна тоа што секој натпревар има многу борба и тоа е голем предизвик за мене. Ние многу често играме пријателски натпревари, но тие се главно со цел да подготвиме тактика, некоја нова варијанта. А, на турнир се игра сериозно, и имаме можност да се истакнеме. На турнирот ми се допадна што играме во многу добра сала, има коректни судии, добра организација и натпреварите течат беспрекорно", вели Бојан.

Поддршката од родителите и пријателите многу значи и за Бојан.

Јас на теренот речиси секогаш влегувам со десна нога, зашто мислам дека така подобро играм. Но, како тим , секогаш сме подобри кога на трибините имаме навивачи. Моите родители доаѓаат, а понекогаш и другарите се тука да навиваат. Тогаш сме и подобри зашто ни даваат огромна подршка", дополнува Бојан.


Текстот е прочитан 1156 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter