Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 14:19

Лазаров во конкуренција за „Златната топка“

Капитенот на македонската ракометна репрезентација и член на Барселона, Кире Лазаров е меѓу најдобрите стрелци во Лигата на шампионите по завршувањето на групната фаза. Лазаров се наоѓа на делба на седмото место со вкупно 71 гол, исто колку и Хулен Агинагалде од Киелце.

Магнус Груб Браминг од Холстебро и Јери Толбринг имаат по 72. Пред нив се Блаж Јанц (Целје) и Момир Илиќ (Веспрем) со по 77 постигнати гола, Уве Генсхајмер од ПСЖ има 83, а лидер е Унгарецот Габор Часар од Кадетен Шафхаузен, со вкупно 84 гола.

Од македонските екипи најдобар стрелец е Алекс Душебаев (Вардар), со вкупно 64 гола, неговиот соиграч Тимур Дибиров има 59 гола, додека од Металург најефикасен е Немања Обрадовиќ со 52 погодоци.

Во ТОП 50 најдобри стрелци се наоѓа и Игор Карачиќ од Вардар кој со 48 голови е на делба на 47.место.


Текстот е прочитан 798 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Граѓаните бараат избори за излез од кризата - 57-ми ден протести на „За заедничка Македонија“ (Фотогалерија)
Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА денеска по 57-ми пат од пр...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter