Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

11.03.2017, 18:46

Музички хепенинг на „За заедничка Македонија“ со Даниел Кајмакоски и Паркети

Со музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска испрати порака за унитарна Македонија.

Според Богдан Илиевски, „За заедничка Македонија“ е против двојазичност и бара отфрлање на, како што рече, тиранската платформа, без изговори или какви било обиди за нејзино спроведување „на мала врата“.

- Нејзината суштина е проблем, а не името како се вика. Без оглед дали вие ќе ја крстите тиранска или кичевска платформа, нејзината суштина е најспорна и најпроблематична. Бараме повлекување и отстапување од неа. Сите мимикрии и финти да се манипулира народот, нема да пројдат, истакна Илиевски.

Актерот и поддржувач на иницијативата Крсте Јовановски напомена дека луѓето се помасовно излегуваат поради, како што оцени, она што се случува. - И лошите временски услови не ги колебаат граѓаните да излезат и да го искажат своето незадоволство од состојбата. Притоа го искажуваат со песни, говори на бината, кои се проткаени со љубов, искреност, вистина, чистина и со желба Македонија да остане онаква како што е, изјави Јовановски.

На хепенингот настапија Даниел Кајмаковски и групата „Паркети“.

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за време викендите, во сабота и недела, одржува вакви настани наместо протестен марш како во текот на неделата. Поддршка има во повеќе од 20 градови низ државата и ова е 13-ти ден како ја испраќа пораката за унитарност на државата.


Текстот е прочитан 1325 пати.
#
„За заедничка Македонија“ пред штабовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
ЕК: Отворањето на преговорите зависи од Европскиот совет, не од нас
Регионална конференција за Балканската бегалска рута
Пратениците се вратија во собраниските клупи
Потврда од Албанија: Платформата од Тирана е масло на Еди Рама
(КОЛУМНА)Латас: Порно
На нозе и Македонците во Швајцарија
И овој викенд, наместо протести музички хепенинзи
ЕУ нуди работа за молери и камионџии од Македонија
Преспа е совршен пример на победа за одржливиот развој

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Компири во сол
Приготвување: компирите истријте ги со остра четкичка, измијте ги добро и ...
Site Meter