Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:37

ПОФАЛБИ ЗА ДИРЕКЦИЈАТА НА ФЕСТИВАЛОТ И ЗА ДФРМ

За ИМАГО на "Манаки" во "Бритиш кинематографер"

Во ноемвриското издание на влијателното списание "Бритиш кинематографер", на две страници, со шест фотографии е објавен извештај за конгресот на Меѓународната федерација на кинематографери - ИМАГО, одржан во рамки на 37. фестивал "Браќа Манаки" во Битола.

Во фокусот на текстот е новоизбраниот претседател на ИМАГО Рене Рестад кој, пак, со суперлативи се заблагодарува на организацијата на Фестивалот во Битола.
"Македонското друштвото на филмски професионалци, како домаќин на ИМАГО, ни овозможи и пријатен престој и ефикасни средби", пишува Рестад.
Тој, на почетокот му се заблагодарува на Томи Салковски, кој раководеше со организацијата на конгресот на ИМАГО во Битола, и продолжува за фестивалот "Манаки":"Им благодарам, исто така, и на директорите на Фестивалот Благоја Куновски и Гена Теодосиевски што ни овозможија да бидеме дел од овој голем филмски балкански фестивал, кој особено се фокусира на важната улога на кинематограферот во продукцијата на филмот. Македонија, градот Битола и филмскиот фестивал 'Манаки' е место со топло срце и одлично организиран фестивал, и членовите на ИМАГО ќе го имаат тоа на ум и ќе го промовираат".
Домаќин на ИМАГО беше Друштвото на филмски професионалци на Македонија. Во Европската федерација на кинематографери - ИМАГО, членуваат околу 50 меѓународни здруженија со повеќе од 4 000 кинематографери од сите краеви на светот. (К.Р.)


Текстот е прочитан 432 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter