Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

13.12.2016, 13:37

ЗАВРШИ ГЛАСАЊЕТО ЗА НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР ЗА НЕАНГЛИСКО ГОВОРНО ПОДРАЧЈЕ

Холивудски прием на "Ослободување на Скопје"

"Одлично и живописно раскажан личен приказ на историјата" е заклучокот во критиката која списанието "Холивуд рипортер" ја објави за филмот "Ослободување на Скопје", во режија на Раде Шербеџија.

Во рецензијата опширно е раскажана приказната, како и богатата холивудска кариера на Шербеџија, истакнувајќи оти ова е негов прв филм како режисер, а го работеше заедно со неговиот син Данило.
"Возбудлива сценографија, локации и музика, како и елегантна камера на Дејан Димески има во филмот во кој дејството е случува во текот на '43- '44 година кога Македонија била под нацистичка окупација", е дел од рецензијата.
Филмот е македонски кандидат за Оскар за неанглиско говорно подрачје, а во петокот ја имаше последната специјална проекција во Лос Анџелес.Како што велат од продукцијата "Партизанс", проекцијата се одржала пред самото гласањето за изборот на кратката листа од 9 филмови, кое заврши вчера.
"Освен голем број на членови на Академијата, голема чест е што на проекцијата присуствуваше и Анет Бенинг, која повеќепати е номинирана за Оскар и добитничка на Златниот глобус. По проекцијата на прашањата на присутните одговараше режисерот Раде Шербеџија", стои во соопштението на продукцијата.
(Н.П.)


Текстот е прочитан 760 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Оскар
Пишува Лејла САБИТ - Сон на секоја жена....

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter