Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

18.04.2017, 15:24

ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА КАКО ПРЕТСТАВНИК НА НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА

Билт во неофицијална извидничка мисија

Поранешниот шеф на дипломатијата на Шведска Карл Билт беше во посета на Македонија. Посетата беше неофицијална, а тој дојде како претставник на невладината организација Европски совет за надворешни работи. Тој за време на посетата се сретна само со претставници на политичките партии во земјава.

Првата средба беше со социјалдемократите, по што следеа средби и со албанските партии, како ДУИ, Беса, а беше предвидена и средба со претставници на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата во СДСМ, Билт со кратка изјава.
"Во секоја демократска земја постои Устав кој треба да се почитува", рече поранешниот министер за надворешни работи на Шведска, по средбата со претставници на СДСМ.
Тој рече дека тука е во извидничка мисија со паневропската невладина организација, да собере информации кои ќе им бидат пренесени на европските лидери. Како што посочи, врз основа на истите, Брисел ќе може да носи одлука во контекст на актуелната состојба во државава.
Изјава по средбата со претставници од ДУИ даде лидерот Али Ахмети.
-Решението за излез од кризата е кај македонските партии, рече Ахмети.
На прашање дали е предвидено одржување лидерска средба, Ахмети посочи дека нека никакви најави за средба во таков формат.
Карл Билт сега е копретседавач со Европскиот совет за надворешни работи, невладина организација која се занимава со политички анализи.

Сакал да се види со Иванов, ама не со Попоски

Македонското МНР, на никој начин не беше вклучено во организација на посетата. Од МНР велат дека тој дошол како претставник на невладина организација, и затоа немал средби во Министерството ниту тие биле вклучени во протоколот на Билт.
Сепак, од Европскиот совет на 5 април писмено побарале нивна делегација да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов.

Текстот е прочитан 1287 пати.
#
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети
ММФ и Светска банка: Македонската економија е стабилна и покрај политичката криз
ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter