Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.03.2017, 16:22

Билјана Василева Трендафилова: Ова е директно задушување на слободата на медиумите и на демократијата во Македонија

Последниов случај на СЈО го толкуваме како директен атак врз нашиот медиум. Обид да се замолчиме, обид да ја промениме уредувачката политика, изјави главната и одговорна уредничка на ТВ Нова, Билјана Василева Трендафилова.

Таа посочи дека телевизијата ќе истрае на овој притисок и вели дека ако некому не му се допаѓа како ТВ Нова известува за работата на Катица Јанева и нејзиниот тим, тоа не значи дека треба да има реванш.

-Ние и јас како прв човек, како главен уредник на медиумот имаме уредувачка политика којашто ја спроведуваме, којашто ни донесе гледаност и рејтинг и сметаме дека и натаму критички ќе  ја опсервираме работата на СЈО. Дали тоа некому му се допаѓа или не, тоа е нивно право, но не е добро да има реванш врз медиумот, затоа што овој обид е директно задушување на слободата на медиумите и демократијата во Македонија, рече Трендафилова.


Текстот е прочитан 781 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter