Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 13:48

ПО БАРАЊАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ЗА ИСТРАГА НА НЕГОВИОТ ПРЕТХОДНИК

ФБИ: Обама не го прислушкувал Трамп

САД, 7 март - Директорот на ФБИ, Џејмс Комеј, ги отфрли тврдењата на претседателот на САД, Доналд Трамп, дека претходниот претседател Барак Обама го прислушкувал неговот телефон или дека на било каков начин го шпиунирал.

Комеј од американското Министерство за правда побарал да ги отфрли наводите дека Обама наредил прислушкување на телефонот на Трамп во текот на изборната кампања. Тој побарал корекција на наводите на Трамп кои лажно го обвинувале дека со ФБИ го прекршил законот.
Претходно Трамп бараше од американскиот конгрес да провери дали неговиот претходник ја злоупотребувал извршната власт. Барањето следуваше откако Трамп го обвини Обама дека за време на предизборната кампања го прислушкувал неговиот телефон.
Обама демантираше дека направил такво нешто наведувајќи дека не наредил прислушкување на ниту еден жител на САД.


Текстот е прочитан 312 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter