Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:44

ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ПЕШАЦИТЕ НА "ПАРТИЗАНСКА КАЈ УНИВЕРЗАЛНА САЛА"

Огради за безбедно минување улица

За поголема безбедност на пешаците што ја преминуваат "Партизанска" кај Универзална сала, на средишниот дел се поставени железни огради.

Оградите го насочуваат движењето на пешаците точно кон пешачките премини, со што се спречува претрчувањето преку булеварот кој каде ќе стигне.
Претходно, на улицата кај Универзална сала беше направен триаголник, со што се регулираше застанувањето на пешаците додека чекаат да им се запали зелено светло на семафорот за да преминат улица. Таков триаголник е изведен и кај улицата "Ленинова" пред ресторанот "Мечос".На двете локации до неодамна имаше по два пешачки премини, а немаше место каде да стојат граѓаните Од ЈП "Улици и патишта" тогаш објаснија дека освен изградбата на триаголниците ќе се зголеми и просторот во средишното зеленило и дека старите премини ќе се избришат со специјалната машина, а ќе се обележи нов премин.
Откако се изградија триаголниците, за да не се узурпираат со паркирани возила, тие се оградени со столбчиња.


Текстот е прочитан 1005 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter