Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.03.2017, 14:33

Со жолтиот пигмент од кари против меланом

Куркумата, жолтиот пигмент во зачинот кари, кој е составен дел од карито, го забавува растот на клетките на меланомот и ја стимулира смртта на таквите клетки, се вели во студијата спроведена во САД.

Освен што куркумата има антиоксидативни и противвоспалителни својства, се покажа и дека штити од рак на начин што го стопира неговиот развој и ја стимулира апоптозата, програмирана за смрт на клетките.
Резултатите од третирањето на три вида клетки на меланом со куркума покажаа намалување на животната способност, зависно од додадениот пигмент. Откриено е дека куркумата инхибира два специфични протеини кои ја спречуваат апоптозата, па на тој начин го забавуваат растот и ја поттикнуваат смртта на клетките.


Текстот е прочитан 955 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter