Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:39

ПО ЗАВРШУВАЊЕТО НА СЕЗОНАТА

Чаби Алонсо се пензионира

Прославениот шпански репрезентативец Чаби Алонсо објави дека ќе се пензионира по завршувањето на сезоната.

Триесет и петгодишниот креативец претходно најави дека не планира да потпише нов договор со Баерн, за вчера и официјално да потврди дека и става крај на кариерата, што ја почна во 1999 година.
- Го живеев фудбалот. Го сакав. Збогум убава игро - напиша Алонсо на Твитер.
Алонсо има две титули европски првак, со Ливерпул во 2005 и со Реал Мадрид во 2014 година, а освои и се што можеше да се освои со Шпанија. Тој беше дел од тимот кој триумфираше на СП 2010 и на европските првенства во 2008 и 2012 година, што го прави еден од најтрофејните шпански фудбалери.
- Ова не е лесна одлука, но секогаш сум велел дека сакам да ја завршам кариерата на највисоко ниво. Можам да играм уште некое време, но чувствувам дека дојде моментот да се каже збогум. Мило ми е што се повлекувам како член на Баерн Минхен - изјави Алонсо.


Текстот е прочитан 535 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter