Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Култура
Сексапилот доаѓа од очите
Изложба која ја прикажува мешавината на сексапилот, на елеганцијата, мистичноста и на убавината на ...
Музички ѕвезди може да му позавидат на "Сомнително лице"
Десет години од премиерата, 55.700 гости и 150 изведби се бројките за култната претстава, по текст ...
Tеатарџиите заедно славеа во Велес
Светскиот ден на театарот 27 март, во Велешки театар го собра македонските актери, директорите на н...
Камбаната во Галичник бие за Нове
Замина голем уметник и човек, голем галичанец, беше речено на вчерашната комеморативна седница по п...
Македонска грчко-римска комедија во Прилеп
Премиера на "Ништо без Трифолио" од Русомир Богдановски, во режија на Коле Ангеловски ќе се одржи в...
Изабел Ипер: Театарот значи пријателство
Денес се слави Светскиот ден на театарот, а на сцените пред почетокот на претставите низ светот се ...
За љубов вистинска, не треба магија исконска
Бајка, хумор, музика, игра со сенки и видеоефекти се топ-комбинација која режисерот Бојан Трифуновс...
Борба за "Браќа Манаки"
Годинава до Агенцијата за филм пристигнале две апликации за организација на Интернационалниот фести...
Аладин ќе лета на килими во МНТ
"Авантурите на Аладин" е новата театарска бајка за деца и возрасни, која утревечер (19 часот) преми...
Филмот "Џган" на фестивал во Мексико
Филмот "Џган", по сценарио и во режија на Вардан Тозија, ќе има две прикажувања на Меѓународниот фи...
Претставен препев на Шекспир на македонски од пред 109 години
Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски", вчера пред јавноста го претстави н...
Комита го превел Шекспир пред 109 години
Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски", вчера пред јавноста го претстави н...
Победи антихеројот Јаков од зачмаеното Скопје
Триесетгодишниот писател Давор Стојановски е 18-тиот добитник на престижната книжевна награда "Рома...
Новиот краток филм на Манчевски премиерно во Аспен
"Крајот на времето", нов експериментален краток филм на режисерот Милчо Манчевски, кубанско-америка...
Се враќам во театарското детство
"Говорна мана", во режија на Драгана Милошевски - Попова, е новата претстава на Македонскиот народе...
Песната на Вања Лазарова е македонски идентитет
Вања Лазарова замина во легендите, докажувајќи со своите песни дека македонскиот музички јазик, а п...
Почина доајенот на македонската народна песна Вања Лазарова
На 86-годишна возраст во неделата, во Скопје, почина доајенот на македонската народна песна Вања Ла...
"Крвава месечина" на Шошко е книга на месецот
Романот "Крвава месечина" на Катерина Шошко е избран за книга на месецот на македоника.мк....
Почина Вања Лазарова
На 86-годишна возраст во Скопје, почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова – Д...
Живееме во време на тиранија на парите
Писателот и ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, европска филмска, театарска и танцо...
"Фх3х" работеше на ефекти на "Островот на черепите"
Акцијата фантастика "Конг: Островот на черепите" е на репертоарот на скопските кина "Синеплекс" и "...
Забавна трговија со пари и со љубов
Скопскиот Драмски театар, со премиерата од завчера на "Венецијанскиот трговец" од Шекспир, во режиј...
Забавна трговија со пари и со љубов
Скопскиот Драмски театар, со премиерата на "Венецијанскиот трговец" од Шекспир, во режија на Наташа...
Пред Чикаго, "Континиуум" во Битола
Мултимедијалниот проект "Континуум" на уметникот Игор Јосифов викендов беше претставен во уметничка...
Ванеса Меј со концерт во Скопје
Британската мегапопуларна виолинистка Ванеса Меј за прв пат доаѓа во Македонија, на 15 мај, во "ВИП...
Банкси отвори хотел "Најгрдиот поглед во светот"
ИЗРАЕЛ (Гардијан )- "Најгрдиот поглед во светот" е името на хотелот кој во Витлеем го отвори мистер...
Македонија може да го европеизира Балканот
Жан Патрик Конард, претседател на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите, Јор...
Ејми Диксон на саксофон за 8 Март
Австралиската саксофонистка Ејми Диксон, која два пати била номинирана за Греми, на 9 март ќе свири...
Уште денес е отворена изложбата на Вангел Наумовски
Денеска се затвора ретроспективната изложба на Вангел Наумовски во НГ Даут-пашин амам....
"Смислата на животот" премиерно во Битола
Во Народниот театар во Битола, утре премиерно ќе се изведе претставата "Смислата на животот", по те...
Јовановски и Мирчевски во филм со Ерик Кантона
Во понеделникот вечер се одржа премиерата на хрватскиот филм "Анка" на актерот и режисер Дејан Аќим...
Шведска награда за "Ослободување на Скопје"
Филмот "Ослободување на Скопје" во режија на Раде и Данило Шербеџија доби специјална награда од жир...
Дамјановски ја режира "Театар, љубов моја"
Режисерот Деан Дамјановски почна со пробите за новата претстава "Театар, љубов моја" во велешкиот т...
Театарџии од светот за хамлетовската дилема
Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска филмска, театарска и танцова академија - Скопје,...
Лабина: Имаме одличен почеток за нашиот тажен филм
Македонската екипа од филмот "Кога денот немаше име", која ја сочинуваат режисерката и косценаристк...
Те­о­на: За­гу­ба­та на не­ви­ни жи­во­ти ме до­не­се до овој филм
Прек­си­но­ќа, во прог­ра­ма­та "Па­но­ра­ма", пос­ве­т...
Преку МоМА за спомениците и за идентитетот
КУРАТОРКА ОД ЊУЈОРК СО ПРЕДАВАЊЕ ВО СКОПЈЕ...
Ацо Станкоски со дела "Театар"
Вечерва во 20 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар ќе биде отворена самостојна излож...
Премиера на "Скопје филм студио" на Берлинале
Вечерва на Берлинскиот филмски фестивал во програмата "Панорама" во "Цо паласт", премиерна проекциј...
Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди
Филмот „Ла Ла Ленд“ е прогласен за најдобар филм на годинешното доделување на наградите на Британск...
Македонија на 67. издание на Берлинскиот Филмски Фестивал
Македонските филмови и филмски професионалци од нашата земја и оваа година со поддршка на Агенцијат...
Матеја Матевски има нова книга поезија
Академик Матеја Матевски (88) има нова поетска книга, "Темни деноноќија", која деновиве излезе од п...
Играат новиот филм на Дарден "Лего Бетмен" и "50 нијанси"
Второто продолжение на еротската романтична драма, со насловот "50 нијанси потемно", од денес игра ...
Пристапниот говор на Плевнеш е за политичкиот терор
Македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш, едногласно е избран за редовен член ...
Женска вечер за премиерата на "Педесет нијанси потемно"
По минатонеделната премиера во Лос Анџелес, продолжението на еротската драма од 2015 година "Педесе...
Изолиран авторски опус
Изложбата, после годините на заборав има пригоден карактер со дела главно од колекцијата на фамилиј...
Филхармонија кани на "Париз, те сакам"
"Париз, те сакам"е насловен концертот на Македонската филхармонија на 14 февруари по повод Денот на...
Викенд со нова опера за деца
Во сабота и недела, на малата сцена во Македонската опера и балет, премиерно се игра детска претста...
„Вест“ зад кулисите на еден од најсовремените театри во Европа, МНТ - Невидливата армија на глумецот
Дали некогаш сте посакале, за време на театарска претстава бината да е проѕирна, па да видите што и...

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter