Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 13:22

Здравје и убавина

Убави со домашни маски

Јајце за лифтинг

Дали некогаш сте пробале да ја растегнете кожата на лицето со маска од изматено јајце? Ефектот е ист како кај лифтинг-маската. Јајцето ги затвора порите, ги тонизира и ги опушта напнатите црти на лицето, како моментален лифтинг. Разликата е само во траењето: ефектот на кремот трае најмалку половина ден, а од јајцето најмногу два часа.

Крем против брчки за лактите

Сте отишле на пат, а не сте го затвориле добро својот скапоцен крем против брчки. Ве дочекува крем со жолт слој на површината. Не фрлајте го, туку користете го за омекнување на лактите и на петиците. Доволно е да нанесете дебел слој на кожата, а потоа истријте ја со камен за плускавци.

Крем од мед

Сакате да направите свој крем? На пареа загрејте шолја бадемово масло и половина шолја мед. Кога ќе се излади смесата, ставете и три капсули или таблети витамин Е и неколку капки есенцијално масло за мирис.Глина против маснотија

Ако ве мачи пресјајната кожа, не претерувајте со производите за чистење со астрингентен ефект, бидејќи можете премногу да ја исушите кожата. Подобро подгответе маска против вишокот маснотија, која ќе ја добиете ако измешате неколку лажичиња зелена глина и јогурт.

Камилица за очите

Ако очите ви се потечени, црвени, уморни... сварете чај од камилица и оставете да се излади. Натопете тампончиња за чистење или газа и ставете ги на затворени очи. Дајте си така десет минути одмор.


Текстот е прочитан 1416 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter