Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.02.2017, 10:12

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ОСМИНАФИНАЛЕ

Буфон против Касилјас по 17. пат

Порто вечерва го пречекува Јувентус на првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите, што, истовремено, ќе донесе нов дуел на двајцата најдобри голмани во 21. век.

Веќе 20-ина години во врвот на светскиот фудбал, Икер Касилјас и Џанлуиџи Буфон никогаш не ја криеле меѓусебната почит и ова ќе им биде 17. дуел во кариерите.
- За мене, ти си најдобар - му се обрати Касилјас на Буфон неодамна на Твитер, на што доби симпатичен одговор.
- Јас нема да избирам. Ние сме најдобри.
И додека Шпанецот трипати беше европски првак со Реал Мадрид, на Буфон му недостига овој трофеј, откако со Јувентус губеше во финалето во 2003 и 2015 година.
- Имам среќа што сум три години помлад од Џиџи. Отсекогаш сум го почитувал и како голман и како личност. Како што раснев, тој ми беше пример, а потоа заедно се развивавме и остваривме слични кариери. Двајцата имаме освоено многу. Мислам дека италијанскиот фудбал нема да добие друг голман како него - вели Касилјас.
Бидејќи очајно ја брани титулата во Англија и се бори за опстанок, Лестер сите карти ги фрли на Лигата на шампионите, во којашто денеска и гостува на Севилја. Лестер е само бод над зоната на испаѓање, додека Севилја игра атрактивно под водство на Хорхе Сампаоли.
- Ова е голем меч. Бевме одлични во групната фаза, но Севилја игра фантастична веќе неколку години. Првиот меч е многу важен, не смееме да изгубиме. Ако оствариме добар резултат, тоа може ќе се пренесе и на Премиерлигата - вели голманот на Лестер, Рон-Роберт Циглер.


Текстот е прочитан 691 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter