Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.03.2017, 10:03

НУБ СО ПРОМОЦИЈА ПО ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ДРАМАТУРГОТ ДАРКО ЈАН СПАСОВ ЗА ПРЕТСТАВАТА "ВЕНЕЦИЈАНСКИ ТРГОВЕЦ"

Комита го превел Шекспир пред 109 години

Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски", вчера пред јавноста го претстави новооткриениот превод на Шекспировата пиеса "Венецијанскиот трговец" од македонскиот револуционер и деец Тодор Лазаров - Хаџидимитриев од 1908 година.
Директорот Иван К. Заров рече дека преводот во ракопис одамна е библиотечно и каталошки обработен во Археографската збирка во НУБ, но за промоцијата е заслужен драматургот од театар Комедија Дарко Јан Спасов.

Препевот на штипјанецот Тодор Хаџидимитриев, изработен во ракопис со курзивно писмо, според сигнатурата е направен во периодот 17 - 27 април 1908 година, во перидот додека одлежувал затворска казна покрај пристаништето Триполи (арапски Тарабулис) на источното медитеранското крајбрежје, во тогашниот Сириски Ејалат, денес Либан.
Истражувајќи за претставата "Венецијански трговец", која неодамна беше премиерно изведена во Драмски театар, во режија на Наташа Поплавска, Спасов се заинтересирал дали можеби има уште некој превод на Шекспировата пиеса, покрај тие на Георги Сталев и на Драги Михајловски.
Спасов, како што рече на вчерашната промоција, го користел системот КОДИС за електронско воведување и запишување и дошол до податокот дека НУБ има превод на "Трговецот" од Тодор Лазаров - Хаџидимитриев.
Примерокот бил заведен како антиквитетно градиво од прва категорија.
" Во театарските кулоари постоела идеја дека некогаш некој Тодор Лазаров го превел Шекспир, но се мислело дека тоа е изгубено во историјата
Заклучив дека не само што е оригинален туку влегува во пренесувањето на Шекспир со еден драматуршки усет, толку прецизен и луциден. Неговите реченици се далеку подејствителни од дискурсот кој го пренесуваат Божил Рајнов и Крстјо Мирски",
Интересно за ова дело е што тој е првиот сериозен драматург кој прави сериозна подела во сцените, што е од исклучително значење за македонската драматургија.", истакна Спасов.
" Се поставува прашањето кој е неговиот интимен творечки порив да го преведе Шекспир во ќелијата на затворот во Триполи каде што бил интерниран во 1905 година, заедно со неговиот соидејник д-р Петар Кушев. Зошто Шекспир и зошто токму 'Венецијанскиот трговец' ќе остане енигма, но верувам и поттик за истражување на денешните македонски театролози, драматурзи и на пошироката македонска културна и општествена јавност", рече Заров.

(Б. Н.)
Фото: Д.Перковски


Текстот е прочитан 1878 пати.
#
Викенд со Кјубрик, шпански и француски филмови
Танцот ми дозволува да останам своја
Ретро-комбе го рекламира "Малиот гангстер"
РОМАН НА ГОДИНАТА: Врачена наградата на писателот Давор Стојановски
Бајка со магионичарски ефекти
Создавај уметност и продавај ја
Со Пикасо во ЕУ
Скопје во 3Д филм со "Танц фест"
Милчо Манчевски со Медлин Олбрајт и со директорите на УНЕСКО, „Кенеди“ и „Гугенхајм“ на културен самит во Абу Даби
Скопје танцува во 3Д (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter