Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

18.01.2017, 22:57

Лазаров по поразот од Шпанија: Прв пат во кариерата коментирам судење, но нерамноправното судење боли

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров е задоволен од изданието на Македонија но е разочаран од судиските одлуки кои одеа на штета на нашата репрезентација, сепак тој е оптимист и верува дека ќе стигнеме до третото место.

Кире Лазаров не можеше да се воздржи а да не го искоментира судењето на денешниот натпревар. Македонија одигра одличен меч против силната Шпанија која имаше ветер во грб од делителите на правдата.

„Што е тука е, нема време за плачење, ќе бидам краток, ќе го кажам она што најмногу ме иритира во текот на цело првенство. Ние како мала земја, како репрезентација од втор ешалон даваме максимум, не калкулиравме и господ ќе не награди, сигурно ќе не посреќи кога најмногу ќе ни треба, тоа што боли е нерамноправното судење. Никогаш во кариерата не го коментирам судењето, но веќе не можам, еве веќе четврти натпревар како што се случува тоа. Како Македонија значиме многу во ЕХФ и ИХФ а го немаме тој третман од судиите“ - вели капитенот Кире Лазаров.

„Но тоа е, сега треба да се одмориме и да размислуваме на утрешниот меч. Сакам да им честитам на колегите и на стручниот штаб, на целата фаланга која е тука. Се боревме машки против една селекција која претендира за медал и сигурно ќе го освои. Овој натпревар ни даде една надеж, верба, мислам дека и не сме многу истрошени, психолошки добро стоиме, покажавме и еден нов квалитет на овој меч, значи да надиграш една шпанска одбрана и тоа онака шаховски е еден голем комплимент. Сега треба да продолжиме исто, ако не и подобро и тоа ми дава верба дека утре можеме да направиме еден добар резултат и да го освоиме тоа трето место“.

Втор пораз за македонската репрезентација на СП 2017 - Македонија - Шпанија 25:29

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец загуби од Шпанија со 29:25 во четвртиот свој настап на Светското првенство, но не разочара, напротив му даде силен отпор на фаворитот.

Првото полувреме по резултатските пресврти заврши нерешено 14:14. Десетина минути се играше гол за гол, потоа Шпанците направија плус три (8:5) во средината на првиот дел. Следуваа минути на избраниците на Лино Червар и израмнување на резултатот во 18.минута (8:8). Македонија не застана тука туку продолжи со атрактивна игра. Во 23.минута поведе за првпат со два разлика (11:9), а во 26.минута по двата двојни цепелина на Лазаров со крилата Манасков и Георгиевски, резултатот беше 14:11. Сепак до паузата фаворитот со серија од три погодоци ја анулира негативата.

Слично како и во првиот дел и првите десет минути помина со наизменично водство на двете страни, потоа Шпанија се „одлепи“ на два па на три гола разлика во 45.минута. Во следните пет минути во два наврата доаѓаше на минус еден, но следуваше серија на противникот, неколку неискористени напади за Македонците и поразот беше неизбежен.

Најефикасен во нашиот состав како по обичај беше Кирил Лазаров со шест голови, пет постигна Никола Маркоски. Во победничкиот состав се истакна Валеро Ривера со девет погодоци.

Македонија има половичен ефект од две победи и два пораза, додека Шпанците се со максимални четири победи.

На двете вчерашни средби од четвртата рунда во групата Б: Словенија – Тунис 28:28 и Ангола – Исланд 19:33.

Табела: Шпанија 8 бода, Словенија 7, Македонија 4, Исланд 3, Тунис 2, Ангола 0.

Утре Македонија игра со Исланд во директен дуел за третото место во групата, што значи избегнување на домаќинот Франција во осминафиналето.


Текстот е прочитан 1858 пати.
#
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"
Вестбрук оствари трипл-дабл без промашување
Игуана прекина меч, па направи селфи со Хас

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter