Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.02.2017, 09:47

ПО УШТЕ ЕДЕН ДЕБАКЛ ВО ОСМИНАФИНАЛЕТО ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ

Почеток на крајот на ерата на Венгер во Арсенал

На Арсенал му се заканува седмата едноподруго елиминација во осминафиналето на Лигата на шампионите откако беше посрамотен од Баерн на "Алијанц арена" (5:1) и многумина сметаат дека ова е почеток на крајот на ерата на Арсен Венгер на "Емирати".

Французинот, кој цели 21 година го води Арсенал без да го освои најдрагоцениот клупски трофеј, беше толку шокиран по дебаклот во Минхен, што ја прекина прес-конференцијата по само три прашања.
- Нема да барам оправдувања. Сè што направивме вечерва беше погрешно, што беше највидливо при петтиот гол. Шок е да се загуби натпревар со ваква разлика, но Баерн беше подобар од нас во секој поглед - изјави Венгер, за чиј наследник најголеми шанси им се даваат на Масимилијано Алегри од Јувентус и на Еди Хоув од Борнмут.
Иако реваншот во Лондон би можел да биде само формалност, Карло Анчелоти смета дека Венгер сè уште не го кажал последниот збор.- Одигравме добар натпревар и мило ми е за моите играчи. Во второто полувреме сè функционираше како часовник. Но, ова е само еден меч. Сигурен сум дека Венгер ќе пронајде начин да ја извлече екипата од оваа тешка ситуација - смета тренерот на Баерн.
Лоренцо Инсиње го шокираше "Бернабеу" со прекрасен гол во осмата минута, но тоа само го разбуди Реал Мадрид, кој на крајот го совлада Наполи со 3:1. Печат на победата стави Каземиро во 54. минута, со голот што го воодушеви и Рафаел Надал.
- И натаму е 50:50, има уште да се игра. Тие ќе направат сè за да ни ја отежнат работата. Имаме добар резултат од првата средба, но недоволен за веќе да размислуваме за следната рунда - оцени тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.
Кристијано Роналдо нема постигнато гол во ЛШ веќе 523 минути, но затоа со 30. асистенција го надмина рекордот на Рајан Гигс.


Текстот е прочитан 702 пати.
#
Кливленд ги загуби Леброн и првото место на Истокот
Дестини Хукер е најсекси одбојкарка во светот
Исланд го погоди бејби бум девет месеци по ЕП
Харден го доби дуелот со Вестбрук
Вињалес со триумф дебитираше за Јамаха
Карлеуша и Тошиќ во турско реално шоу
На Кливленд му виси првото место на Истокот
Чудесниот Буфон и уште почудесната Италија
Фетел го надмудри Хамилтон и го прекина постот на Ферари
Ова е најубавиот начин да се каже "збогум"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter