Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.04.2017, 19:04

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лаги за федерализација и поделби

СДСМ денеска во реакцијата на прес-конференцијата на Зоран Илиоски побара од ВМРО-ДПМНЕ да ја почитува, како што се вели, јасната порака од домашната и меѓународната јавност која повикува на здрав разум и овозможување на демократските процеси.

Во реакцијата се наведува дека ВМРО-ДПМНЕ ги лаже граѓаните со наводни федерализации и поделби само за да продолжат криминалите направени во нивно време.

- Постои единствено програма на новата реформска влада на Македонија. Токму во таа програма е содржано се она што ВМРО-ДПМНЕ го посочува, а не го реализираше 10 години досега, вели СДСМ во реакцијата.

Според СДСМ, потребна е деблокада на демократските процеси кои треба да бидат согласно Уставот, законите и волјата на мнозинството, а прв чекор кон тоа, како што се вели, е изборот на претседател на Собранието и на нова реформска влада. Од СДСМ посочуваат дека волјата на мнозинството кое гласало за промени и нова влада, ќе се испочитува.

- Собранието ќе добие претседател, а Македонија ќе добие нова реформска влада на унитарна Македонија која ќе обезбеди владеење на правото и квалитетен живот во едно општетство за сите граѓани, наведува СДСМ во соопштението.


Текстот е прочитан 945 пати.
#
Данев: СДС е главен поттикнивач на гоемоалбанските апетити во Македонија, ја осудуваме изјавата на Лата
СДСМ по пресот на Данев: Ширењето лажни вести е антидржавно
56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не сакаат туѓи платформи
Миноски: Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира во разумен момент
СДСМ: Ја осудуваме изјавата на дебарскиот градоначалник Лата
Тодоров: Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Ниски температури во цела Македонија, земјоделците стравуваат од големи штети

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter