Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.01.2017, 13:29

ОД ДЕНЕС ВО СКОПСКИТЕ КИНА

Игра фаворитот на сезоната "Ла ла ленд"

Мјузиклот "Ла ла ленд", кој е меѓу фаворитите во претстојната холивудска сезона на награди, од денес игра во кината "Синеплекс" и во "Милениум".

Филмот на Демијан Шазел, приказната за романса меѓу млада глумица и џез -пијанист, номиниран е за Златен глобус во 7 категории: комедија/мјузикл, режија, сценарио, главен глумец (Рајан Гослинг), главна глумица (Ема Стоун), музика и песна. Глобусите, кои се сметаат за главен репер пред Оскарите, се доделуваат в недела.
"Како што расте успехот кај Миа, надежна актерка која работи како келнерка и ги служи познатите филмски ѕвезди, и Себастијан, џез-музичар, кој свири по коктел - забави во валкани барови, нивната љубовна врска станува кревка, и соништата кои ги имаат, пополека исчезнуваат", е дел од содржината.
Меѓу информациите кои се спомнуваат за филмот, интересни факти се дека Ема Вотсон ја одбила улогата на Миа за да го сними "Убавицата и ѕверот", а пак, Гослинг ја одбил улогата во тој филм за да го снима "Ла ла ленд".Гослинг, исто така, шест дена во неделата, по два часа дневно вежбал да свири на пијано, за да може автентично да го долови ликот на џез-музичарот Себастијан.
Режисерот сакал да ги сними музичките сцени како во старите времиња, кога се работеле мјузикли, без монтажа и кратење на кадри, па затоа Гослинг научил да ги свири мелодиите од почеток до крај.
Шазел во 2014 година го сними "Ритамот на лудилото", филм кој доби три оскари - за најдобра машка споредна улога, за монтажа и за звук , еден Златен глобус и три награди БАФТА.
На програмата се и германскиот "Одеднаш" на Асли Озге и анимираниот за деца "Балерината и Виктор". (Б.Н.)
(Б. Н.)


Текстот е прочитан 543 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter