Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.01.2017, 06:13

Зголемен буџет

10 милиони денари повеќе од лани за Детската болница Козле

Набавка на најсовремени ортопедски помагала за примање терапија кај децата со цистична фиброза, како и нови неонатални скрининзи за скриени болести кај бебињата договорија директорите на Фондот за здравствено осигурување на Македонија Сашо Стефаноски и Орхан Рамадани, кои вчера ја посетија Детската болница Козле.

По средбата со директорот на Детската болница Козле Оливер Зафировски, економскиот директор Ријад Алими и менаџерскиот тим на таа јавна здравствена установа, Стефаноски изјави дека Детската болница Козле годинава ќе располага со буџет во висина од 126 милиони денари, кој е зголемен од 10 милиони денари споредено со 2016 година.
Со новиот буџет, посочи, ќе се овозможат тие скрининзи и многу побрзо и поефикасно ќе бидат дијагностицирани и детектирани сите деца кои потенцијално може да се разболат од цистична фиброза.
"Средствата ќе бидат искористени за унапредување на здравствените услуги во оваа здравствена установа и за подигнување на нивниот квалитет, како и воведување нови методи и услуги за најранливите категории граѓани во Македонија", рече Стефаноски.
Потенцира дека во текот на минатата година, со директорот Рамадани оствариле контакт со Здружението за цистична фиброза и ги утврдиле потребите кои ги има Здружението и нивните штитеници при третман на болеста.
"Минатата година дадовме збор, а годинава ќе го реализираме дадениот збор, и тоа преку условен буџет и преку Детската болница Козле ќе набавиме најсовремени специјализирани помагала за примање на терапијата за заболените од цистична фиброза. Тоа ќе биде огромен чекор напред во делот на осовременување во пристапот на лекување на заболените", рече Стефаноски.
Според него, Детската болница Козле е еден од најдобрите капитални објекти изградени минатата година во здравствениот сектор во Република Македонија, со што значително се подобрени условите за третман и лекување на децата од целата држава, како и за работа на персоналот во болницата.
"Над осум милиони евра инвестираше Владата, преку Министерството за здравство, во овој капитален објект, кој дава најсовремена здравствена заштита", додаде Стефаноски.
Директорот на ФЗОМ Орхан Рамадани ја нагласи можноста децата со цистична фиброза да имаат подобри услови за лекување.
Директорот на Детската болница Козле Оливер Зафировски посочи дека таа јавна здравствена установа ги исполнува сите европски стандарди, што било потврдено и на последната конференција за цистична фиброза, кога во посета им бил директорот за Кралската болница од Лондон, кој бил пријатно изненаден од условите, тераписките протоколи и се она што го нуди таа јавна здравствена установа.
"Ова претставува дополнителен поттик за нас бидејќи ќе можеме, конечно, да имаме нова софистицирана алатка за рана детекција на болните од цистична фиброза, а тоа ќе значи заштеда на пари, помалку хоспитализации", додаде Зафировски.

Н:Грипот ги легна децата во Козле
Одговарајќи на новинарско прашање, директорот на Детската клиника Козле Зафировски рече дека грипот деновиве го достигнува пикот и, споредено со минатата година, имаат зголемен број хоспитализирани деца, чиј број изнесува над 95, кои се лекуваат со компликации, а амбулантски се прегледани 100 деца.
"Оваа година има многу тешка клиничка слика, и ние лекуваме компликации како што се пневмонии, бронхопневмонии. Очекуваме дека постепено ќе се намали грипот. Намалување на температурите, кои ќе бидат минус 15, 20 степени, ќе придонесе бројот на заболени од грип да се намали", вели Зафировски.


Текстот е прочитан 318 пати.
#
ВМРО-ДПМНЕ: Новите случаи, партиска нарачка и дефокусирање од „Пуч“
АФЕТ за состојбите на Балканот: Се очекува смирување на тензиите во Македонија, но и во другите земји
СЈО отвори две нови истражни постапки „Тарифа“ и „Тенк“
„Стоп Операција Сорос“ ќе побара од САД ревизија за работата на УСАИД Македонија
Милошоски: Предметите што ги отвора Јанева со единствена цел - Заев да ја избегне кривичната одговорност
Македонија ќе работи на намалување на создавањето отпад
Димитриев: Логично е победник со победник да ја составуваат новата влада
Вајгл предлага ЕУ да преземе нови иницијативи за решавање на сопорот за името со Грција
Хјуман Рајтс Воч одбива да ги идентификува преговорите за името како напад врз најосновните права на Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: Светот го виде вистинското лице на Сорос (Фото)

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Модни трендови за тинејџери во 2017 според Вог
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Зелен сос
Приготвување: пиперките исечете ги по должина, извадете им ги семките и ис...
Site Meter