Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 14:01

Експлозивни направи најдени во Слупчане и Битола

Две рачни бомби-кашикари покриени со шут биле најдени во липковското село Слупчане. Ги пронашол А.Р. (55), жител на селото, додека уривал ѕид со багер, соопшти МВР во дневниот билтен.

Бомбите се наоѓале од надворешната страна на ѕидот покрај селскиот пат. А.Р. пријавил во полициското одделение Матејче вчера во 10:40 часот, а стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасувње Куманово ги подигнало пронајдените експлозивни направи за понатамошна постапка.

МВР наведува дека бомбите се од кинеско производство, без ознаки и биле исправни. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Куманово.

И во полициската станица Битола вчера во 10:30 часот е пријавено дека е најдена експлозивна направа. П.М. од Битола пријавил дека во близина на Сточниот пазар пронашол неексплодирана артилериска граната калибар 22 мм од Првата светска војна.

Во 11 часот гранатата била подигната од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување-Подрачна единица Битола.


Текстот е прочитан 1070 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“: Граѓаните маршираат против Тиранската платформа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)
Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот гла...
ИЗЛОГ
Сезона
Пишува Лејла САБИТ - Пукна сонце......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter