Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.02.2017, 13:42

ОПШТИНА ЦЕНТАР НАПРАВИ ДОГОВОР СО ПОЦ

Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"

Вработен од "Паркинзи Општина Центар" постојано ќе има на улицата за да ги казни оние кои ќе паркираат

Општина Центар најде начин како да го спречи паркирањето на улицата "Боемска 2". Искршените топки поставени место столпчиња ќе бидат обновени, а паркирањето ќе се забрани со високи казни за оние кои ќе бидат затекнати на новиот плочник.
"Паркирањето ќе се спречува директно со казни. Со ЈП 'Паркинзи Општина Центар' направивме договор еден нивен вработен постојано да има на 'Боемска 2' и да ги казнува сите кои ќе паркираат таму. Во исто време топките кои ги поставивме како бариера против паркирање, а граѓаните ги кршат, ќе најдеме начин да бидат поцврсти", рече градоначалникот Андреј Жерновски на вчерашната седница на Советот на Општина Центар.
Улицата беше пуштена во употреба со најава дека паркирањето на неа ќе биде забрането, но и покрај тоа, таа е полна со испаркирани коли. Бетонските топки поставени за да ги заштитат од паркирање тротоарите поплочени со гранитни плочки, се искршени, па се паркира и на нив.
"Боемска 2" е долга 270 метри, има вкупно 4.000 квадратни метри, а уредувањето ја чинеше Општината 43.632.737,00 или 709.475 евра. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 2139 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

Масовен марш и денеска „За заедничка Македонија“: Остануваме на улиците колку што е потребно! (ФОТО)
Сибир се стопи (Жешко фото)
Околу 1.500 вљубеници во зимските спортови во оскудна облека се собраа на ...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter