Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 12:18

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ВО ПОСЕТА НА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Општина Ѓорче Петров и Град Скопје започнаа пролетна акција за средување на Општината, која Градот ја спроведува по 14-ти пат, во рамки на циклусот посети на скопските општини.

За таа цел, Општината, заедно со претставници на урбаните и на месните заедници, составила акциски план за активностите на јавните претпријатија.
Во наредните седум дена, јавните претпријатија ќе извршуваат активности од нивниот делокруг на надлежности.
"Јавното претпријатија 'Улици и патишта' ќе ги крпи дупките и на главните и на споредните улици, односно ќе се крпат улици кои се забележани во планот. ЈП 'Паркови и зеленило' ќе ги кастри дрвјата според барањата на граѓаните, а ќе се садат и цвеќиња за разубавување на Општината. 'Комунална хигиена' ќе ги замени оштетените контејнери, ќе ги мие улиците и ќе ги исчисти мини-депониите", информираше градоначалникот Коце Трајановски. Тој истакна дека градските јавни претпријатија во овој период на терен ќе работат интензивно, за да се завршат што е можно повеќе работи.
Според градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, редовните средби на Градот Скопје со општините даваат позитивни резултати, затоа што претседателите на урбаните и на месните заедници ги потенцираа приоритетните проблеми и локации кои треба да се опфатат со оваа акција.
Покрај активностите на градските јавни претпријатија, во оваа акција ќе се вклучат и граѓаните, како и приватна фирма која ја ангажира Општината.


Текстот е прочитан 488 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter