Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.01.2017, 13:33

ФИФА ДЕНЕСКА ГЛАСА ЗА ПРОШИРУВАЊЕТО НА СВЕТСКИТЕ ПРВЕНСТВА

Мундијал со 48 селекции ќе го зголеми профитот за 600 милиони евра

Светско фудбалско првенство со 48 учесници ќе стане реалност од 2026 година и за првиот револуционерен потег на новиот претседател на ФИФА, Џани Инфантино, и официјално ќе се гласа денеска, во Цирих.

Тоа ќе биде прво проширување на завршницата на мундијалите од 1998 година, кога беше воведен сегашниот формат од 32 репрезентации, но тој ќе важи само уште на претстојните два турнира во Русија и во Катар.
Инфантино тврди дека има голема поддршка за својот план, кој предвидува формирање на 16 групи со по три репрезентации, при што најдобрите две од секоја група би се пласирале во нокаут-фазата. Со ваков формат, на СП би се играле дури 80 натпревари.
Сè уште не е познато кој ќе биде домаќин на првото вакво светско првенство, бидејќи процесот на кандидирање беше запрен поради големиот корупциски скандал во ФИФА и ќе биде продолжен во 2018 година.
ФИФА, секако, ќе ќари од проширувањето на СП. Се проценува дека профитот од СП 2018 во Русија ќе изнесува 3,35 милијарди долари, додека од првенството со 48 селекции, тој би требало да се зголеми на речиси четири милијарди. Истовремено, ќе се зголемат и приходите од ТВ-правата и од маркетингот.


Текстот е прочитан 337 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter