Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.02.2017, 00:48

Груевски: Нови предвремени избори со јасен победник

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека на Македонија и се потребни предвремени избори со јасен победник, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој додаде дека кризата во земјата продолжува, оти се менуваат одредени фази на таа криза и различности.

- Потребни ни се превремени избори. Подобро е да биде појасна победата, чија и да е, но потоа да му се овозможи да формира Влада и да ги спроведе реформите. Доколку имаме и еден пратеник помалку ќе се бориме во Парламентот со сите демократски средства, но нема да бидеме недостоинствени како СДСМ. Изгубија, а излегоа на прослава и до ден денес велат победиле, рече Груевски во интервју за ТВ Нова.

За разговорите и посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека било очигледно дека тој дошол во земјата со идеја да ги охрабри партиите за некоја широка коалиција, иако, како што кажа на состанокот не инсистирал на тоа, но некои претходни изјави укажувале на такво нешто.

- Низ разговорите тој сфати дека широката коалиција во Македонија е неуспешен проверен концепт. Нешто што го практикувавме во 2001-та, и сега откако настапи политичката криза и не да де резултати, држава стана нефункционална. Во разговорот отворивме доста прашања. Имавме дебата со аргументи, и на крајот и Хан кажа дека по средбите со сите партии, очигледно е дека е тешко остварлива идејата за широка коалиција, и второ дека е очигледно дека им е потребно повеќе време на партиите да донесат одлуки како да постапат, кажа дека останува на располагање и за во иднина, рече Груевски.

На средбата ВМРО-ДПМНЕ го отворила прашањето за нови предвремени избори, што би се одржале заедно со локалните избори.

- Стравувам дека постои можноста никој да не успее да состави Влада, и да изгубиме да речеме шест месеци, посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски во интервјуто рече дека за него сега главниот предизвик е кога за тој што си се борел стои зад тебе- а тоа е народот затоа што стоел зад него. - Тоа најмногу охрабрува. Тоа те држи на нозе, вели тој.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека има поддршка во партијата.

Ја коментираше и работата на невладините организации под капата на Сорос и потребата од десороизација.

- Во нашиот случај беше очегледно вмешувањето во нашата политика на господинот Сорос во последните години. Тој отсекогаш бил против ВМРО-ДПМНЕ. Кога и да ВМРО е на власт неговите претставници се за СДСМ а против ВМРО. Нема една работа што сме ја направиле што рекле дека е добра. Ситуацијата е црно бела. Во последните години очигледна беше ситуација дека тој се обидува да ангажира и да влијае на други влади да влезат во неговата шема, идеолошки и политички цели и во Македонија да дојде до промена на власта, рече Груевски. Според него, Сорос има сериозно и можеби клучно влијание во целата работа.- Главниот проблем е што кај нас во минатиот период немаше невладини организации, рече Груевски додавајќи дека идната влада треба да одвои повеќе средства за граѓанскиот сектор.


Текстот е прочитан 2740 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter