Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.02.2017, 00:48

Нова германска инвестиција и изградба на нов рудник за јаглен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва изјави дека посакува што поскоро да заврши кризата и клучен фокус повторно да биде ставен на економијата и нови работни места, зголемен стандард...

Во интервју за ТВ Нова тој рече дека германска компанија за производство на седишта има донесено одлука за инвестирање во Република Македонија и оти таму треба да бидат вработени стотина лица. - Ќе се стационира во објект во Желино. Станува збор за компанија за производство на седишта и ќе биде добавувач на Ван Хол, рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека се работи на отворање на нов рудник за јаглен за производство на струја во регионот помеѓу Делчево и Пехчево. - Истражувањата покажаа дека таму има руда за околу 30 години и тоа високо калоричен јаглен, 200 мгв претставува речиси една третина од капацитетот на РЕК Битола, рече Груевски, кој рече дека таму се очекуваат да бидат вработени околу илјада лица. Градбата на рудникот и централата би почнала во 2019 година.


Текстот е прочитан 1302 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter