Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.01.2017, 15:33

УСЛОВНА КАЗНА ЗА ВЕЛЕШАНЕЦ

Кираџија му ја продал покуќнината на сопственикот

Орхан Елезов од Велес (43) е осуден на условна затворска казна оти на сопственикот на куќата во која живеел под кирија, му ја продал комплетната покуќнина и му направил штета од 85 илјади денари.

Тој во Основниот суд во Велес доби условна затворска казна од три месеци затвор, ако во следната година направи ново кривично дело.
Елезов, од 8 октомври 2014 до 20 март 2015 година, противправно, за себе присвоил туѓи предмети кои му биле доверени, откако, поради неплатени сметки за струја и за вода, со судска пресуда договорот за наем бил раскинат, по што тој морал да се исели. По неговото заминување, сопствениците, кои биле велешани, а живееле во Скопје, кога дошле, имале што да видат. Двата ката од куќата, која имала 38 квадрати, биле празни. Елезов, во меѓувреме, се иселил, но и ја испразнил, одзел: фрижидер, замрзнувач, електричен шпорет и ќумбе на дрва, машина за перење, машина за сушење, телевизор, лавабо, два висечки креденца, трпезариска маса, четири стола, по два сервиса за ручање и за кафе, спална со кревет, три теписи, ситни домашни кујнски апарати. Со пресудата, која е правосилна, Орхан има обврска да ја плати штетата до 85 илјади денари. Елезов се бранел дека кога се доселил, куќата била празна и оти тој сам ги донел сите работи во домот, а во договорот со сопственикот никаде не било впишано што има во куќата.
(П.П.)


Текстот е прочитан 2199 пати.
#
Почина 48-годишен осуденик
Две години затвор за ексдиректорот на фабриката за кабли "Неготино"
Малолетник претепан со метална шипка
Вооружени и маскирани ја ограбиле "Златна копачка"
Татко ја силувал 24-годишната ќерка
Со боксирач претепал Црногорец поради девојка
За 19 дена во Гевгелија опожарени 18 оџаци
Пронајден починат маж во Скопје
Изгоре автомобил во скопската населба „11 Октомври“
Подготвително рочиште за „Тврдина 2“

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter