Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 18:34

ПО ПРЕМИЕРАТА НА БЕРЛИНАЛЕ НА "КОГА ДЕНОТ НЕМАШЕ ИМЕ"

Лабина: Имаме одличен почеток за нашиот тажен филм

Македонската екипа од филмот "Кога денот немаше име", која ја сочинуваат режисерката и косценаристка Теона Стругар - Митевска, продуцентката Лабина Митевска и младата група актери кои беа одбрани на кастинг зашто беше потребно да се момчиња на тинејџерска возраст, деновиве во Берлин, на престижниот филмски фестивал од А категорија го промовира филмот кој е копродукција со Белгија, со Словенија, а е поддржан од Еуримаж.

Филмот е во програмата "Панорама", и е трет филм на Теона кој е лансиран токму од Берлин, но за ова искуство Лабина ни рече дека е одличен почеток за живот на филмот, и додава: "Искуството е фантастично за сите. Премиерата помина прекрасно, во преполната сала и во величествена атмосфера.
На црвениот тепих, младата актерска екипа, сосема спонтано ја испеа 'Сокол пие вода на Вардарот', реферирајќи на една сцена од филмот, на што насобраната публика реагираше со воодушевување. По завршувањето на филмот, реакцијата на публиката беше неочекувано позитивна за сите нас. Аплаузот во исполнетата Цо Паласт, легендарната сала на Берлинскиот фестивал, беше долготраен и громогласен. Не очекувавме ваков прием затоа што имаме тежок, тажен, авторски филм. Луѓе со солзи во очи ни приоѓаа да ни честитаат за филмот, потресени од приказната и од актерите. За младиот актерски ансамбл беше збунувачки што луѓе им приоѓаат молејќи ги за заедничка фотографија, ги гушкаат и им честитаат. Деновите им се исполнети со интервјуа и со прошетки низ прекрасниот Берлин".
Деновиве Митевски се заангажирани околу промоцијата на новиот филм кој е инспириран од настанот кај Смилковско Езеро, и зборува за општествените услови во односот кон насилството во една земја и велат оти по интересот и по поканите кои стигнуваат за други фестивали ќе предизвикува бранувања. (М.За.)


Текстот е прочитан 1951 пати.
#
Те­о­на: За­гу­ба­та на не­ви­ни жи­во­ти ме до­не­се до овој филм
Преку МоМА за спомениците и за идентитетот
Ацо Станкоски со дела "Театар"
Премиера на "Скопје филм студио" на Берлинале
Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои пет БАФТА награди
Македонија на 67. издание на Берлинскиот Филмски Фестивал
Матеја Матевски има нова книга поезија
Играат новиот филм на Дарден "Лего Бетмен" и "50 нијанси"
Пристапниот говор на Плевнеш е за политичкиот терор

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Црвениот килим на Греми 2017
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter