Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.03.2017, 13:38

„За заедничка Македонија“ со велосипеди по патеката на државноста: „НЕ“ за „Тиранската платформа“

„Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија“ и денеска продолжи со нивните активности. На рекреативен начин со велосипеди го одбележаа денешниот протестен марш , движејќи се од Градскиот Парк до пред Собрание каде што ги повторија нивните барања, а за од утре најавија продолжување на нивните активности.

-Стотина илјади граѓани во текот на минатата недела масовно излегоа на улиците да ја поддржат нашата иницијатива за Заедничка Македонија и сме им многу благодарни. Тоа е огромна доверба кон она за што ние се бориме, она што го застапувамем но и обврска да продолжиме уште посилно во наредниот период, по енергично, по одлучно кон остварување на нашите цели. Им се обраќаме на политичките партии да не се обедуваат одредени политички елити кои ја прифатија Тиранската платформа повторно да ја вратат на мала врата, односно да го изманипулираат народот за да си ја остварат својата цел, рече Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива.

Тој нагласи “ние овде сме народот на Република Македонија и имаме право да одлучуваме за тоа каква држава ќе имаме“.

-Навредите кои што ги упатуваат кон нас не прават уште поодлучни, нивните измислени лаги уште посилни да истраеме се до конечно остварување на нашите барања. Откажување од Тиранската платформа и од нејзината содржина и формирање на нова Македонска платформа тука во Скопје. Не за програма на влада која не ја добила поддршката на Парламентарни избори и не за двојазична држава, не за бинационална држава, туку да за мултиетничка Македонија. Од утре, понеделник продолжуваме со редовните активности, веќе втор викенд по ред имаме послободна програма, вметнуваме и елемент на рекреација, се надевам и времето ќе ни се подобри во иднина, наредниот викенд ќе бидеме уште повеќе и уште подобро организирани, меѓутоа сме презадоволни од текот на настаните до сега и од утре продолжуваме помотивирани и поенергични, рече Илиевски.Текстот е прочитан 663 пати.
#
Проф. д-р Гордана Силјановска: Тиранската платформа е неуставна и води кон федерализација на државата
Младите генерации излегоа „За заедничка Македонија“ (Фото)
ИЛИЕВСКИ: Загрижени родители храбро излегоа за иднината на Македонија
Претседателе, „За заедничка Македонија“ е со Вас
Во живо - „За заедничка Македонија“ 25-ти ден за унитарна Македонија
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО ги бие битките на Заев
Постигнат договор за Комисијата за прашања на изборите и именувањата
Анкета на ИПИС: Изборите не ја решиле кризата, потребни се нови
Нови истраги на СЈО, медиумите ги спуштија камерите
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter