Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.06.2016, 23:09

"Алфа џулија" е најбезбеден автомобил

"Џулија", новата спортска лимузина на италијанскиот производител "Алфа Ромео", доби оценка од пет ѕвездички на Еуро НЦАП-тестот за безбедност.

Заштитната на возрасни во оваа кола изнесува 98%, а ваков резултат "џулија" постигна поради ефективноста на школката на каросеријата, која во еднаква мера е лесна и цврста и со користење на ултралесни материјали како јаглеродни влакна, алуминиум и композити на алуминиум.
Во кабината "џулија" вгради иновативни технолошки решенија за безбедност, како што се интегрираниот состав за кочење (ИБС), кој значајно го скратува патот на сопирање за 38 метри (100 км/ч до 0 км/ч); напредните амортизери со алфа-линк технологија и најдиректното управување.
Новата "џулија" во сериската опрема има системи за предупредување на фронтален судир и автономно кочење при опасност (АЕБ), кое детектира какви било препреки на патот на движење, предупредување при излез од патеката или непожелни промени на движењето и надзор на мртвиот агол со детекција на страничните возила, што му помага на возачот при престигнување.


Текстот е прочитан 3022 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter