Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:40

ЖЕРАРД ПИКЕ ПО ЧУДЕСНАТА ПОБЕДА НАД ПСЖ ОД 6:1

Вечерва ќе се зачнат многу деца во Барселона

Барселона го направи најчудесниот пресврт во историјата на Лигата на шампионите постигнувајќи три гола во последните седум минути, за да го совлада ПСЖ со 6:1.

Тоа ја одведе во рекордното десетто едноподруго четврт-финале, во ситуација кога сите статистики и прогнози, целата историја, беа свртени против неа.
- Болниците би требало да вработат повеќе медицински сестри за едно девет месеци. Во Барселона оваа вечер ќе се води многу љубов. Не знам како ќе го преживеам ова чудо - воодушевено кажа Жерард Пике.
Барселона не само што мораше да надомести негатива од четири гола туку работата двојно $ се усложни откако Кавани намали на 3:1 во 62. минута. По два брзи гола на Нејмар (88' и 90'), ПСЖ требаше само да го преживее судиското надополнување, кога врз голманот Тер Штеген беше направен фаул, а резервистот Серхи Роберто $ избега на одбраната по слободниот удар во 95. минута.
- Оваа победа им ја посветувам на сите оние што ја загубија вербата по поразот од 0:4. Ова не е Харлем глобтротерс, ова е фудбал. Ние не престанавме да веруваме. И откако примивме гол, бевме импресивни. Многу ризикувавме и се исплатеше - изјави пресреќниот тренер Луис Енрике по јубилејната 300. победа на Барселона во ЛШ.
Разочарувањето и шокот во таборот на ПСЖ тренерот Унај Емери се обиде да ги надмине со размислувањето дека некои судиски одлуки биле на нивна штета.
- Факт е дека пропуштивме навистина неверојатна шанса. Првото полувреме беше наша грешка, не направивме ништо со топката и предлабоко се браневме. Судиските одлуки беа против нас и загубивме сè во последните минути. Барселона е способна за вакви работи, отиде на сè или ништо - кажа Шпанецот на клупата на парижаните.
Во сенка на спектаклот на "Камп ноу", Борусија Дортмунд наплати за сите промашувања во Лисабон и ја прегази Бенфика со 4:0, благодарение на хет-трикот на Пјер-Емерик Обамејанг.


Текстот е прочитан 611 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter