Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.03.2017, 13:17

ЦИА СО СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ НА "ВИКИЛИКС"

Целосно ќе се урниса безбедноста на САД

САД, 10 март - ЦИА соопшти дека Американците треба да бидат загрижени откако "Викиликс" објави неколку илјади необработени разузнавачки документи, во кои се наведуваат детали како ЦИА ги спроведува своите хакерски активности.

ЦИА не потврди дали документите се украдени. Портпаролкана на агенцијата, Хетер Фрик Хорнијак изјави дека ЦИА нема да ја коментира автентичноста на документите, ниту нивната содржина.
Според Хорнијак, тоа не само што може да ги загрози Американците и агентите на ЦИА, туку можат да бидат искористени тие информации со цел да се загрози националната безбедност на САД.
"Викиликс" соопшти дека ЦИА "неодамна" ја загубила контролата врз своите огромни хакерски орудија, како и со поврзаните документи.И ФБИ отвори истрага за Викиликс

ЦИАи ФБИ покренаа заедничка и координирана истрага за истекувањето на тајните и доверливи податоци што ги објави Викиликс.
Неименуван функционер на американската Администрација изјави дека целта на истрагате е да се утврди на кој начин Викиликс дошол до податоците и дали оној што ги предал се наоѓа во ЦИА или пак е од странство.


Реакции на ИТ гигантите од документите на ЦИА

Неколку технолошки компании, чии производи наводно биле хакирани и користени за шпионажа од ЦИА, ги соопштија своите први реакции.
Од "Епл" изјавија дека ги воочиле пропустите. Самсунг децидно соопшти дека приватноста на неговите клиенти е приоритет, а од мајкрософт додадоа дека се запознаени со извештајот и го разгледуваат проблемот. Од Линукс не се изненадени, бидејќи, како што рекоа, Линукс е широко користен оперативен систем. Од Гугл одбија да коментираат.


Текстот е прочитан 739 пати.
#
Напад во метро во Франција, тројца ранети
Ердоган: За мене Европа ќе биде „нацистичка“ се додека ме нарекува „диктатор“
За Европа: 60 свеќи за радување или 60 свеќи за тагување?
Колку се богати француските претседателски кандидати
Тилерсон лично бара Црна Гора да влезе во НАТО
Обновено - Петмина загинати и 40 повредени во нападот во Лондон
Лекс Ердоганис
Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?
Господарите на милијардите
Брегзит почнува на 29. март

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter