Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 13:22

ПОЧНА ПРВИОТ ГРЕНД СЛЕМ ТУРНИР, ОТВОРЕНО ПРВЕНСТВО НА АВСТРАЛИЈА

Колената на Халеп не издржаа ни едно коло

Првиот ден на Отвореното првенство на Австралија беше кобен за четвртата носителка Симона Халеп, која втора година по ред беше елиминирана на самиот старт на турнирот.

Романката изгуби од Американката Шелби Роџерс, која е 52. на ВТА-листата, со 6:3, 6:1, по што се пожали дека играла со големи болки во колената. Таа побара медицински тајм-аут по првиот сет, но тоа не и помогна, па освои само еден гем во продолжението.
- Таа играше одлично, а мене ме болеа колената. Веќе неколку месеци го имам овој проблем. Во вториот сет едвај се движев, но нејзината победа е заслужена. Се трудев, но не помогнаа ни лекарствата - изјави Халеп.РЕЗУЛТАТИ, 1. КОЛО
МАЖИ: Мареј (1)-Марченко 7:5, 7:6, 6:2, Вавринка (4)-Клизан 4:6, 6:4, 7:5, 4:6, 6:4, Нишикори (5)-Кузнецов 5:7, 6:1, 4:6, 7:6, 6:2, Чилиќ (7)-Јанович 4:6, 4:6, 6:2, 6:2, 6:3, Цонга (12)-Монтеиро 6:1, 6:3, 6:7, 6:2, Кирјос (14)-Елијаш 6:1, 6:2, 6:2, Бублик-Пуј (16) 6:0, 3:6, 6:3, 6:4, Федерер (17)-Мелцер 7:5, 3:6, 6:2, 6:2...
ЖЕНИ: Кербер (1)-Цуренко 6:2, 5:7, 6:2, Роџерс-Халеп (4) 6:3, 6:1, Мугуруса (7)-Ераковиќ 7:5, 6:4, Кузнецова (8)-Марињо 6:0, 6:1, Суарес Наваро (10)-Чепелова 6:2, 6:2, Свитолина (11)-Воскобоева 6:0, 6:2, В. Вилијамс (13)-Козлова 7:6, 7:5, Вандевејг-Винчи (15) 6:1, 7:6, Лепченко-Бертенс (19) 7:5, 7:6...


Текстот е прочитан 1188 пати.
#
Федерер стана најстар освојувач на Мастерс титула
Спарс повторно победува, триото на Кливленд даде 101 поен
Шакира и Пике нема да дојдат на свадбата на Меси
Мика Хакинен се врати во формула 1
Во еден ден два пати срушен светскиот рекорд
Шарапова се "убивала" од пиење
Стриптизета е газдарица на Несторовски и на Трајковски
Мејведер и Мекгрегор ќе инкасираат по 100 милиони долари
Јусеин Болт лудуваше на карневал на Карибите
Ние сме најнапаѓачката екипа на светот

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
Јапонскио производител ја претстави новата генерација на "Икс В", но надво...
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
Освен обележувањето на 60-годишнината од појавувањето на "фијат 500", или ...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Сендвичи со паштета
Приготвување: четири парчиња од лебот намачкајте ги со паштетата, одозгора...
Site Meter